Home Kontakto


 

 Kontakt Tel:
+377 44 149 231
+386 49 149 231
+381 38 537 925
 
Web: www.basrihoxhepeqani.com
 
50 Vite pervoje Pune
 
I Vdekuri me aftėsi tė veēanta Sheruese
Nė ordinancen mjekut popullor (Barsi Hoxhė Peqani), me sukses sherohen kėto sėmundje: epilepsia, distrofia, disa lloje paralizash, steriliteti, kokėdhėmbjet e mėdha, zgjidh problemet e tė dashuruarve dhe komplekset (vesveset) Orai i punė tė marteve dhe tė premteve.
Trashegimtarja e vetme ėshtė Mevlude Peqani - bashkshortja
 
Risi!!! Doli libri i 3-tė i BASRI (HOXHĖ) PEQANIT - sė shpejti mund ta lexoni online.

Bregdeti Shqiptar

 

 

I vdekuri me aftėsi tė veēanta shėruuese nė ordinancėn e mjekut popullor Bastri hoxh Peēani,me sukses shėrohen keto sėmundje,epilepsia,distrofia,disa lloj paralizash,steriliteti,kokėdhembjet e mėdha,zgjidh problemet e tė dashuruarve dhe komplekset [vesveset].Orari i punės tė marteve dhe tė premteve.
Shpirtrat e mire kthehen tek unė dhe kėrkojn fat.Unė jam ai qė di gjuhėn e tyre dhe shėroj me frymen e shenjtė,me magjin e bardhė.
Nė Bresje tė Fushė Kosovės,shtėpia ordinance e mjekut popollor Bastri Hoxh Peēanit,vėrshohet nga hallexhinj tė shumt tė kapluar nga magjia e zezė,pėr tė marr ndihmė nga njeriu tė cilin nėna e kishte lindur gjysėm tė vdekur me 16.04.1949 ku dhe varrin ja kishin hapur per ta varrosur,mirpo varri nuk pranoi ta pėrqafoj kėtė njeri,pikėllimi ishte zavendsuar me gėzim pasi qė pėr her tė dyt Zoti I madhrishėm e zgjoi nga vdekja klinike si dhurat pėr tiu ndihmuat pacientėve,hallengjinj dhe pėr ta luftuar magjin e zezė me tėr aftėsin shėruese me magji tė bardhė.Pėr tė kėrkuar ndihėm te kjo ordinanc vijn tė smurėt nga tė gjitha anėt e etnikut shqiptar por edhe mė gjėr,pra tė gjithė ata qė kan ndėgjuar pėr kėt ordinanc dhe pėr aftėsit e jashtėzakoneshme tė Bastriut vijnė dhe ia qajnė hallet e tyre.Rruga e ordinances gjatė ditėve tė punės [tė marteve dhe tė premteve] i gjason ditės sė tregut tė veturave,kjo tregon pėr punen e tij tė palodhėshme pėr ti ndihmuar njerėzėve.
Njerėz nga tė gjitha anėt nisėn tė vinin nė vizitė tek unė.Madje edhe nga fshatrat e vendet,pėr tė cilat nuk kisha ndėgjuar kurr,njerėzit kishin halle tė mdha megjithat aty-kėtu kishe edhe tė atillė qė nuk ma donin tė mirėn flisnin gėnjeshtra.Por shpejt e vėrteta pėr punen time fitoi ndaj kėtyre fjalėkqinjėve.Madje ka pasur raste qė pikėrisht ata tė cilėt kan folur keq pėr mua,kan ardhur nė vizit pėr tė kėrkuat ndihėm,pėr problemet e tyre.Njerėzit nė mua fituan njė besim tė madh.Disa nga respekti mė thrrisnin hoxh,edhe pse un nuk dėshiroja,sepse nuk isha hoxhė.Ajo qė mė kishte ndodhur mua nuk kishte tė bėnte aspak me hoxhollar.Ishte njė dhunti nga Zoti ishte shpėrblim I fuqisė hyjnore.
Profesioni im ėshtė shumė I mundimėshėm dhe I rėndė.Kam tė bėj me lloj-lloj sėmundjesh punoj natėn dhe perms fuqive tė mia ballafaqohem me to,duke i shėruar me dhe tė varreve.
Pacient tė shumtė mė thėrrasin nga shtetet e ndryshme tė Evropės mė lusin ti shėroj nga larg,sepse nuk mund tė vijnė nga ata kėrkoj njė fotografi tė fotokojuar,ku me forcėn time shėruese ndokoj te sėmundja dhe arrij ti shėroj ne mėnyr telepatike.Ēdo tė martė dhe tė premte,pres nė vizit pacient tė shumtė,tė cilėt I regjistroj sipas protokollit dhe I fus nė valet e shėrimit.Ka pasur raste kur kanė ardhur njerzė me mendim negativ pėr mua dhe ua kam lexuar mendimet e tyre.Ndonjėri i cili nuk mė ka besuar, e kam kuptuar dhe i kam then se nuk je pėr mua e kam refuzuar.Jam I bindur se fuqinė time nuk e ka askush nė Ballkan e mė gjėr Lirisht mund tė them se ėshtė diqka shum e rrall dhe Zoti pak njerėzve ua dėrgon.Prandaj fal kėsaj aftėsie arrij ti kuptoj mendimet e tyre pėr mua dhe sa janė tė besueshėm.Informatat pėr ta sikur mė vijn nga lart,andaj mund ti di edhe detalet mė tė vogėla.Edhe nė bazė tė telefonit,nga zėri I pacientėve e kuptoj se sa u kam ndihmuar dhe sa duhet tė punoj pėr ta pėr shkak tė numrit tė madh tė pacientėve shėrimet ndonjėher zgjasin sepse duhet kogja procedur sidomos nė rastet kur magjia e zezė ėshtė e nderlidhur ose shumė e vjetėr.Kur arrij tė shėroj sėmundjen natyrisht edhe unė e ndiej nje knaqėsi tė madhe.Kur njerzit edhe pas 15-20 vjet martes nuk kan pasur fėmij dhe pas vizitės tek une,Zoti I shpėrblen me fėmij tė shėndosh si molla.Andaj keta njerz janė tė gatėshėm tė japin shumė e mė shumė nė shenjė falenderimi.Ka njerėz qė me sjellin dhurata tė mėdha mirpo unė kėt punė nuk e baj pėr dhurata sepse mua Fuqia Hyjnore mė shpėrblen.Ēdo tė sėmuri qė vjen tek unė I tregoj realitetin pasi qė tė shikoj me flake e di se a ėsht pėr mua,apo pėr mjek dhe I tregoj nė sy,dhurata e par qė ,ma dha Zoti ishte tė shėroj pėrmes flakes,pun tė cilen e baj qe dyzetepese [45]vjet. Zoti gjithkujt ia dėrgon ndonjė shenjė pėr tė vepruar nė jetė por mua mė veēoi ndryshe nga tė tjerėt.
Datat e ndėrlidhura.-Esht interesant se me 16 prill 1949 e kisha vdekjen e par klinike ndėrėsa mė 17 prill 1964,kur I kam pasur 15 vjet…mė ndodhi pėr her tė dytė.Merrne me mend se si kan ndryshuar datat  vetėm pėr njė ditė.Ndoshta edhe kėtu ėshtė e nderlidhur fuqia e cila simbolizohet pėrmes datave…Kėto fenomene I shpjegon edhe shkenca e numerologjisė…Poashtu edhe ditėt kur pranoj pacientė i kam tė veēanta tė marteve dhe tė premteve,sepse pikėrisht nė kėto dit ndėrlidhjen me Fuqinė Hyjnore e kam mė tė madhe,ndėrsa ditėve tė tjera vetė me termine tė caktuara kohore.
Interesant ėshtė se magjia e zezė ndikon sidomos nė rastet e gėzimit siē janė dasmat,fejesat apo gazmendet tjera familjare,prandaj ftoi gjdo kėnd I cili fejon djalin apo vajzen,tė marrė lulen e fejesės tė cilen e punoj unė qė ta mbroj nga magjia e zezė kuptohet me ndihmėn e Zotit.Fuqia e lules qė e punoj e parandalon magjin e zezė dhe e largon nga shtėpia.Nėse dikush mundohet tė bėjė magji tė zezė dhe korniza me lule ėshtė nė shtėpi atėher kot e ka.Fuqit qė jan aty nė kornizen me lule janė tė jashtėzakonėshme dhe e pengojnė magjin e zezė,sadoqoft e forte ajo.
Simbolet qe jan aty,i di vetėm unė dhe Allahu,nga kėto simbole ngurtėsohet magjia e zezė…Disa 10 pėrēind jan nė gjuhen shqipe qė ti kuptojn njerzit ketu,ndėrsa tė tjerat mbeten secrete.Nė ndonjė rast tė vacant e punoj edhe kornizen nė katėr kate,qė ėshtė fuqi mbi fuqitė…Kėta ua propozoj pacientėve tek tė cilet magjia e zezė e ka arritur kulmin.Korniza nė katėrkate,kur futet nė shtėpi,ndalngadal fillon ta shkrij magjin e zezė dhe ėshtė garancion pėr pesėmbėdhjetė vjet.Kjo lutje e madhe sjell shumė mbarėsi nė shtėpin ku vendoset.
MALTRETIMET NGA REGJIMI SERB. –Pas njė viti,regjimi i Beogradit,nė kohėn e Rankoviqit,kishte dėrguar xhandarmėrinė e Statcionit tė Goleshit tė mė merrnin nė pytje.Mė kan sjell nė UDB tė Prishtinės…Isha i ri dhe tė them tė drejtėn kisha ngapak frikė,por jo shumė,sepse e dija fuqinė dhe aftėsin time…Atėher nuk ka pasur xhandar shqiptarė,pėrveē njėrit njėfar Zenės,nuk e dija sėrbishtėn.Naēallniku i UDB-sė njė musteqmdh,mė tha pse po e rren popullin pastaj mė tha se nėse nuk e din qka ka nė ata tre sandak,do ta hash burgun,nėse e di do tė lirojmė menjėher.Unė pa humbur kohė iu pėrgjigja nė tė parin ka kallamaz tė qerreve,nė tė dytin ka marmamaladė,kurse nė tė tretin ka baskia [gozhda].Ai mbet shum I habitur i pėrvol krahėt mė tha se nuk ėshtė e vertet dhe mu kėrcenua se do tė me bente lesh duke mė rrahur.Pastaj I hapen sandakė njė nga njė,fjalėt e mia dolėn tė verteta.Ai i mshoi tavolines fort me dorė,un u frigova nuk e dia se a do ta mbante fjalen ai pastaj e mori bishtin [pendėn] dhe ma nėnshkruajti vendimin pėr lirimin tim.Xhandarėve u tha dėrgone kėtė njeri nė shtėpi dhe askush nuk guxon ta prek me dorė.Dhe pastaj kėrkova tė ma japin njė cope leter vendim pėr te punar,pas shum provokimesh mezi ma dhan.At vendim deri mė 26 mars 1999,e pata vendosur nė mur tė ordinances,i frikuar se sėrish do tė kem probleme nga inspektorė tė tjerė.
Gjatė luftės 1999 mė mbajtėn 6 orė nė shah tė ujit,duke dashur tė mė mbysin nė kėtė mėnyrė.Mi dogjen mijėra fletėshenime tė pacientėve,shtėpin dhe shumė gjėra me vlerė.Mirėpo shėnimet e mia nė kokė nuk mund tė mi djegė regjimi i Millosheviqit.Pastaj pas shumė sakrificave shpėtuam dhe dolėm disi nė Turqi,ku qėndruam 3 muaj,deri sa pėrfundoj lufta.Dua tė cek se edhe nė Turqi vinin shumė njerėz tanė pėr tė mė rrefyer hallet e veta,tė cilėve u kam ndihmuar.
Gruan,Lidėn e kam karah tė djathtė,ajo mė ndihmon dhe ėshtė e pranishme kur vijnė nė vizitė gratė dhe femrat e ndryshme.Edhe asaj kam arritur tia transmetoj njė pjesė tė madhe tė fuqisė sime. Ajo tashmė I kombinon nė mėnyr tė shkėlqyeshme fuqinė dhe pėrvojen e madhe,prandaj arrin tė jap diagnoza tė sakta sidomos te gratė qė kanė probleme me shterpėsi apo me shtatzani.Ajo mė ka ndihmuar shumė nė punen time dhe ende vazhdon tė mė ndihmoj edhe natėn nė oret e vona kur ballafaqohem me punet e nderlikuara tė shporjes sė magjisė sė zezė nga pacientet e shumtė qė mė vizitojnė vazhdimisht.
Lexues tė nderuar.-Dėshmit nė vijim janė fjalė orgjinale dhe pa ndėrhyrje[vetėm redaktuara gjuhėsore] tė pacientėve tė cilet gjetėn shėrim nė kėt ordinance.Tė gjithė u rrėfyen pa hezitim,sepse ndienin nevojėn pėr kėt mėnyr ta falenderojnė Bastri Hoxh Peqanin,shpesh her njerzit nuk dinin si tė gjenin fjal miradije pėr ta falenderuar tashmė mikun e familjes,i cili ua gėzoi shpirtin,ua kthelloj mendjen dhe ua ngjalli shpresen.Ata pos fjaleve falenderuese dhe komplimenteve tė shumta,nuk I kursenin as lotėt e gėzimit. Pjesės dėrrmuese tė tyre ua kishte kthyer shpresen pėr jetė dhe ardhėmėri mė tė lumtur.Nė shtėpin e ndonjėrit me vite tė tera kishte munguar zėri i fėmijėve ai zė i ėmbel qė pushtonte hapsirat e botės atyre qė perjetuan shqetsime,ua kthen qetėsinė 
shpirtėrore.Shumė familje dhe familjarė i ktheu ne njė rrugė tė drejtė dhe normale e pa brenga.
Qfarė thonė pacientet e kėsaj ordinance.-
Rr.B.nga fshati Bukosh i Vushtrrisė-Pas tri vajzave na lindi djali,pot ė them tė drejtėn hoxhė u gėzova shum,ishalla tė bėhet doctor ky Isufi yt I vogėl tė cilit ia paske trasheguar emrin e babgjyshit.Sod erdha tė sjell kėt kurban e tė falemderohem shum se Zoti e tin e ne u gėzuam.Allahu tė nderoft si di ai vet.
S.nga Koretini.-Punoj nė Zvicerr,pas gjashtė vajzave na gėzoi Zoti me ket djal si po e sheh edhe ti vet hoxh nuk e di ku nuk kemi qen deri tash nėper hoxhollar ndoshta njė jav duhet ti numrojm po nuk pot ė lodhim,sot tė kemi sjell kėt kurban nė shenjė falenderimi Zoti e ti na sollet lumturin nė familjen ton.Qe besa na ka dashur njė mashkull nė kėt shtėpi se Zoti ka dhėn mall boll tani Arianiti do ta trashėgoi Zotit I qofshim falė I cili na solli dhurat nė prehrin tone.
N.N.nga Skenderaji.-Unė tek ju kam ardhur se di as vet qysh po Zoti na drejtoi.Edhe fjalet e mira qė I ndegjuam pėr ju se po I ndihmoni popullit.Mjeket me than se femijen nuk e keni mir duhet ta lindni para kohe se jeni nė rrezik pėr jet,kishim udhėzimin pėr nė spital nga rruga u kthyem ndrejt te ti Zoti e kish pas shkruar qashtu ty po tė kujtohet me lotė nė sy kemi hyr brenda nuk dinim qka tė themi na prite mir u qetsuam nga dal nisem tė tregojm un si vjeherr nuk kisha zemer tė tregoj se qe tre djem qė I lind reja vdiqėn nuk jetonin.Po tė them tė drejten se nuk tė besova kur the se fėmija do tė lind shėndosh e mir,ska nevoj tė abortohet pse po tė them sepse mjeku mė tha fėmija ėshtė vdekur.Ku e di hoxha ket pun aman be mendova po tash le te binden te gjith se kjo esht e vertet qė na ndihmuat se edhe emrin ja keni len ju vet Muhamet,ja ku e keni para juve,Zoti e ti ky kurban ėshtė njė dhurat e vogėl,por Zoti e din si ju ndihmon juve per punen qė keni bėr o lumė hoxha.
N.N.nga Drenasi.-Punoj nė Austri unė ia plotėsova dėshiren gruas tė vijm te ti dhe kjo mir e kishte pasur,si po e sheh vet shoqja e juaja kur e ka kontrrolluar hoxh I tha se pas njė viti do tė vini me njė djal qe ku na e kemi.Unė nuk kisha dėgjuar mė par per juve si puna nė kurbet i humbur i tretur,po tani sip o e shihni vet jemi shum tė gėzuar sa nuk di qysh mė.Sot  pot a sjellim dhurat njė kurban e pastaj do tė shohim,nuk do tė ju harrojm se Zoti na vret do tė jemi miq edhe mė tutje.

Ne I cekem pak a shum tė rasteve nese doni tė bindni pėr Fuqin Hyjnore vizitoni hoxhen Bastri Peēanin nė Bresje tė Fush Kosoves dhe do ti shihni librat I vdekuri shėron tė gjallet,Magjia e bardhė,si dhe librin Fuqia Hyjnore magjia e bardhė pėrball magjisė sė zezė jeni tė mirsardhur ju mirpret Bastri Peēani me bashkshorten Liden. 
 


English.I CURE WITH WHITE MAGIC


[White magic is like sun rays shining over humankind that shatter millions of shadovs]
The human mind is like limestone,the more water you pour onto it the more it sucks it in.People are perfectly right when they ask Basri Hoxha Peēani.How did it come about that you learned how to cure people with white magic?
You can find a detailed answer in the book that you have in your hands.Mr.Peēani explains As a child,I suffered a clinical death.When I woke up, a miracle happened.I have cured people with white magic ever since for the last 45 years.
Some believe in it,some do not.To believe is a wise thing.To have faith in the good and the right thing is a good thing.To have hope,will and courage in life leads to success;open up a way for yourself and than your eyes,your destiny will see further beyond.In people’s lives,eyes are organs used for seeing.But,you good man,I Basri Hoxha Peēani,say openly that besides with eyes,people can see also with their hearts,courage,soul,hope faith you have and should have in humankind,for the goodness and love.
Man’s fate rises above the throne of life,above its destiny but does not listen to the voice of hope,the voice of white magic.Honestly I Basri Hoxha Peēani,say openly that I have found open ears in men,open hearts,open minds that become dark,deaf, lose pace in life to others,feel dizzy.
I Basri Hoxha Peēani,know why this occurs.I have studied it for over 45 year.For over 42 years I have struggled to help people in distress,those who have lost hope to live,have lost their most beloved,have lost hope for new births,have lost hope and will to get on with life or have given up hope that they can find cure.
Why it is that some people have badluck?
Why it is that some people experience blackouts?
Why it is that some people lose hope and will to live.
Why it is that some people lose hope to rock cradles?
Listen what Basri Hoxha Peēani has to say to you;
The men.The minds.The souls.The fates crippled by the venom of black magic.The were struck by a darkness that must be torn apart.Someone must tear aparat the darkness,the suffering,the distress.
And who can tear apart the darkness in the human mind and soul?
Who can bring back the lost love to the man?
Who can tear apart the darkness of black magic that has struck mothers who cannot give birth,cannot fill the cradle with the joy of the baby and who cannot rejoice herself either?
Who can open the doors that black magic has shut?
Who can confront the power and black fate brought about by black magic when ever if struck people,their,fates,their loves,their minds, their souls?
Who can cleanse the human souls from the ash of black magic?
Who has strength to kill black magic?
Can black magic that srtuck people all over the world be killed by bullets?
Can black magic be cures with medicine?
Can black magic be eliminated if one spends a year in the beach or in a spa?
Can black magic be cured by amulets written by some hoxhas?
Can black magic go away itself just like that?
No.No.No.No,no never.Black magic cannot be cured this way.
But how is black magic cured,Basti Hoxha Peēani ? People in distress ask you.
There are many such people in distress struck by black magic.
Can you help these people in need Basri since you’re the man?
Of course you can.Frankly, I have been involved in this craft of curing black magic for over 42 years.
Can you imagine,you good men,how many people in distress went in and out of the doors of my office?
Two thousands… three thousands… five thousands…tens of thousands…
The truth of white magic is alive.Man dies,black magic does not die.
All the shovels in the world could not cover black magic with earth and rocks.
Even if earthquakes were to struck,the white magic would survive.
White magic was born when the first man was born on Earth.
You can learn the truth of my white magic,you good men all over the world,on the pages of the book you have in hands.
Read it.Understand the power,miracle,the importance that my cure with white magic has.
Be convinced of my success I have accomplished for 42 year of curing with white magic.After reading it you will wonder:
Oh,you Basri Hoxha Peēani,may God give you white health and may life be with you for all the help,respect,joy,relief to so many aching hearts,so many souls covered by the darkness of black magic,brining back to life so much love,for filling so many cradles with babies,descendents of humankind.
I cured almost all of them.There are cases when I was unable to help some people in distress.I referred them to seek help with doctors.
I do not cure with medicine.
I do not write amulets.
I do not tell the fortune.
Never doubt me.
I,Basri Hoxha Peēani,have cured black magic with white magic for over 42 years.
White magic is my medicine,my weapon,my spokesperson,my doctor for curing many illnesses.My office is the place where Basri Peēani helps,rejoices respects magic.
Well,Basri Peēani what are those illnesses that you have cured for 42 years and continue to cure to date?
Dystrophy
Epilepsy
Headaches
Problems with love
Women sterility-gives them help and advice.
Paralysis-several types
Delusion
Above the door Basri Peēani’s office,the inscription reads:
Those who do not have faith,do not enter,there is no cure for you here.
Believing means courage.Believing means wisdom.Believing means usefulness.The philosophical wisdom of scholars gives a message to humankind:
When you believe in the good,in the righteousness,in the cure with white magic,you good man,have opened up to your self many new ways that lead toward where exist:
The good,the righteousness,the fate,the love,the renewal,life without worries,without suffering,without indifference,without trauble.
Turn the pages of this book to learn about my activities of curing with white magic.See for yourselves how big the number of people in distress is who found cure from my hands,my mind,my work,my white magic.Read and see for yourselves,friends wherever you are in Kosova or worldwide, those of you who come more often than ever to seek cure with white magic from me Basri Hoxha Peēani gratitude congratulation rewards wishes.
Hugs from patients who had gone through great distress in years,roaming around from hospital to hospital,doctors,hoxhas,fortune tellers,but who finally thought of their last hope,here in my office,where the found the sweetest medicine of all,even sweeter and more healing than honey,found cure with white magic.
Basri Peēani is recounting this account hand on heart,hand on man’s soul,hand on the Koran or the Bible,on the dining table with bread and salt.I am exaggerating, I am not lyingto you I am not deceiving you,I am not hypnoziting you, I am not telling your fortune,and I do not fool you.
The sun shines over the world.
The bullet targets the head.
The rain wets the land.
Basri Peēani targets the black magic with white magic.
The white magic strikes the black magic 77 times forcefully than the cannon.The white magic strikes the black magic 99 times more forcefully than the canon ball.
I am illiterate.Let us say I don’tt know what the secret of heaven is,what the power of the sun is,what the breadth of Earth is,what the anatomy of head is.But I am the happiest ma on Earth.
The joy we have my family and I whenever a patient comes back a few days later and tells us that white magic had torn apart the black magic and had found the cure and had been healed completely.
Finally a thief had once stolen the tools of a bricklayer.The next day the thief  was csught and was sent before the bricklayer. The bricklayer told him:You did wrong you fool,wrong.You should have stolen my craft instead and not my tools because I can buy the tools right now but you can never by my craft in any store.So every profession in the world has its own trade secrets.My profession has its owens secrets,too.
You good man,my friend wherever you are,we owe it to one another the help,respect friendship,love,cure,because we’re humanbeings.
Admit it, man: you are in distress today,him tomorrow,me the day after tomorrow,the other and others…
Every person has his own path of life,his destiny has the beginning and the end of the fortress which means:
Life,life without worries whithout distress whithout suffering.
It’s so good to be human.
How good it is to help people I say to wholeheartedly,I Basri Hoxha Peēani who tasted this beaty,this miracle,this life achievement.
Come to Basri Hoxh Peēani and see for yourself : 
The cure with white magic is hundred percent effective.
I am alive.Day and night I collect the seeds of white magic in order to sow them later in the man’s garden of life, the good, the righteousness, the lily flower: the healing of people in distress who come through the door of my office with white magic I welcome you.Humanely Friendly.With love.With affection.
The white magic resembles the sea in wich millions and millions of people can swin.They can even drink water in the sea,but can never empty it.
Come good people, feel the power the beauty,the greatness,the cure with white magic,come to your friend,I will serve you till my last breath.
Basri Hoxha Peēani

 

Intervista me Basri Hoxhe Peqanin

E botuar ne Iliria Post me date 23.082006

 

UNĖ E SHKATĖRROJ MAGJINĖ E ZEZĖ

 

Flaka – Zjarri, Dheu i Varrezave, misteriozitetet dhe shėrimet shpirtėrore

 

NGA MJEKU POPULLOR:  Basri Hoxhė Peqani

 

-Basri Hoxhė Peqani, ėshtė njeriu, i cili mė shumė se 40 vite ushtron veprimtarinė e Magjisė sė Bardhė, Basriu, thotė, se unė nuk shkruaj Lutje nga Kurani, ngase ajo ėshtė gjynah (mėkat)… Mė fjalė tė tjera Lutjet e Allahut, gjegjėsisht tė Kuranit nuk shiten…

Ne me mundim tė madh e morrėm ketė intervistė, ngase Basriu nuk deshi tė flasė, por pas insistimit tonė tė gjatė ia aritėm dhe e bindėm qė ai tė flas, ngase kėto, informacione, sigurisht janė tė mirėseardhura pėr publikun!?

 - Mua, Pėrėndia ma ka dhuruar njė fuqi tė madhe, qė mė vonė e kam kuptuar se ajo ėshtė Magjia e Bardhė…?!

 -         Kur e keni filluar kėtė punė dhe si ka ndodhur, nė pėrgjithsi dhe veēanti?

 B. Peqani:

Kur unė jam lindur, tė gjithė kanė menduar se jam I vdekur, faktikisht edhe kam qenė I “vdekur”, por ajo sipas mjekėsis dėshifrohėt si vdekje klinike dhe ashtu ka ndodhur… Atėherė varfėria, nė tė gjitha anėt e Kosovės ka qenė shumė e madhe dhe nė pėrgjithėsi e skajshme edhe nė si famiilje, kemi qenė nė njė gjendjė shumė shumė tė rėndė , nė njė varfėri jashtėzakonisht tė skajshme… Dhe kėshtu, mė kanė shtrirė nė njė shpuzė tė vjetėr, ashtu, siq i shtrijnė tė vdekurit dhe janė pėrgatitur pėr tė mė varrosur… Mrekullia ka ndodhur, kur njė grua e vjetėr – e afėrme e jona, e ka ndezur zjarrin, nė dhomėn ku unė qėndroja i shtrirė, si gjenaze (kufomė) i vdekur…Nėna, kishte qenė duke qarė. Edhe ketė e kam kuptuar mė vonė. Stufa e vjetėr dhe oxhaku jo i mirė i shtėpizave tė improvizuara e ka kthyer tymin dhe pas pak ai tym ka ardhur nė gojėn time, hundėt e mia. Njė grua tjetėr e cila ka qenė duke mė vėshtruar, e ka vėrejtur se unė kam filluar tė kollitem nga tymi qė mė kishte hyrė brenda nė organet e frymėmarrjes. Ajo bėrtet shpejt, se “djali nuk ka vdekur: ai u kollit” pastaj mė kanė kapė nė duar, unė jam kollitur edhe disa herė tjera dhe gratė dhe nėna ime e kuptuan, qė unė jam gjallė, nuk kam vdekur. Iu treguan burrave qė moa ta hapin varrin, sepse nuk kam vdekur - tė gjithė ishin gėzuar shumė….

 - Ku keni Lindur?, Nė Cilin Fshat?

 Peqani: Unė jam lindur nė fshatin Dobrajė e Madhė, nė komunėn e Lipjanit…?! Para gjashtėdhjet viteve… 

- Nė ēfar kushte jeni rritur..?

 Peqani: Jam rritur nė kushte shumė tė rėnda materiale, nuk kemi pasur… Por babai na rriti disi me sakrifica tė mėdha…

 - Vazhdoni mė tutje, se si ndodhėn gjėrat?

 -Peqani:  Po, babai, na dėrgonte nė shkollė, dhe ishte dashamir i shkollės. Unė fillova tė shkoj nė shkollė dhe kam qenė nxenėsi mė i mmirė nė klasė. Nė tė gjitha lendėt kam qenė i pari dhe, ndoshta kjo nuk bėsohet por me tė vėrtetė nė secilėn lėndė kam qenė shume aktiv dhe gjithnjė jam ngritur, ose I kam ngritur dy gishta qė tė pėrgjigjem…

 Mrekullia e dytė - me kėtė dua tė thėm, se ka mundur tė jetė tragjedi, ( Por Zoti ėshtė i madh) ka  ndodhur njė ditė kur isha duke u kthyer nga shkolla. Kam qenė nė klasėn e gjashtė dhe duke u kthyer rrugės se pluhrosur, nė njė pjesė ku nuk ka pasur shtėpia pėrreth, pėr njė ēast m’u kanė marrė mendėt, kėtė e di dhe aty pėr aty mė ka humbur vetėdija, jamė rrėzuar nė tokė. Aty i shtrirė kisha pas qėndruar me orė tė tėra, derisa ėshtė errėsuar plotėsisht. Dikur kanė kaluar disa punėtorė tė kombinatit, tė cilėt mė kanė parė dhe mė kanė marrė, dhe mė kanė sjellur nė shtėpi. Njėri nga ta mė ka njohur, e ka njohur babain tim.

Mė kanė menduar pėr tė vdekur dhe ashtu ndodhi. Kam qėndruar i shtrirė deri tė nesrmėn kur ma kanė hapur edhe varrin. Kishain ardhur i tėrė fshati gjithashtu edhe njeėz nga fshatrat tjera, tė afėrmė e tė tjerė, pėr tė mė varrsur. Nė Momentin kur mė kanė kapur nga rrasa e varrit pėr tė mė futur nė dhe, unė jam ngritur. Tė gjithė janė befasur, madje ka pasur edhe tė tillė qė edhe janė frikėsuar, disa edhe kanė ikur (qeshet Basriu).

Pra mė ketė rast dua tė them, qė mrekullinė nga tragjedia, e ka ndarė njė qime floku, ngase  Brenda 1 apo 2 minuta, do tė isha mbuluar nga dheu pa e ditur askush qė jam gjallė. Kjo ishte edhe mrekuallia… Nė atė rast, mė ka ardhė nė menjde njė profetėsi, iu kam drejtur dajės: - Vrapo shpejt nė shtėpi, sepse gruaja juaj ėshtė pėrvėluar shumė. Pėr  fat ai e bėri kėtė dhe vrapoi nė shtėpi. Ashtu kishte ndodhė, gruaja e tij ishte pėrvėluar me qumėsht…

Atėherė, njerėzit u ēuditėn. Ahtu tė befasuar e mbuluan varrin.

Kjo ishte hera e dytė e “vdekjes” sime, natyrisht vdekjės klinike.

 - Pra nga ky rast ju e kani ndier fuqinė, apo thenė thjesht profetėsinė tuaj?!

 - Peqani: Po! - Nga ky rast i “vdekjes” unė e kam kuptuar, qė nė mua ėshtė diēka e jashtėzakonshme, dhe keshtu, dita – ditės unė veē sa bėhesha edhe mė i vtėdijshėm. Pas njė kohe fillova ta ushtroj veprimtarinė e magjisė sė bardhė dhe kisha suksese tė jashtėzakonshme, sa njerėzit befasoheshin…

- Sa vite u benė, prejse keni filluar tė shėroni me magji tė bardhė?

 - Peqani: Mė shumė se 40 vite unė shėroj me magji tė Bardhė..Unė e shkatėrrojė magjinė e Zezė…janė gjėra tė fshehta, tė mistershme…por njė gjė duhėt ta dijnė popullata,…cdo njeri duhėt tė ketė durim, nė raport mė ēdo gjė, por nė kėtė rast edhe mė magjinė e zezė, sepse edhe durimi,, e mira, gjithnjė e shkatėrron tė keqėn…sikur tek magjia e bardhė, qė e shkatėrron magjinė e zezė…

 -Tė kthehemi edhe njėherė te Tymi. Kur keni qenė foshnje, ose gjatė rastit tė vdekjes sė pare, kur keni qenė foshnje. A lidhet ai Tym, me tymin, ose Flakėn tė cilėn sot e pėrdorni pėr shėrimin e pacientave…?

 - Peqani: Po, natyrisht qė lidhet dhe mendoj, qė gjithcka ėshtė e lidhur nė atė mėnyrė dhe asgjė nuk ėshtė e rastėsishme. Kjo ka ardhė nė ēastin e duhur, nė dy rastet dhe ka qenė shenjė. Shenjė qė nė mua ka diēka mbinatyrore, jashtė normale, apo si quhet shkencorisht – Parapsikologjia.

 -Sa nerėz keni shėruar deri tash, a e keni idenė – pėrafėrsisht, dhe nga cilat sėmundje i shėroni?

 -Peqani: Uhaaaaaa! Shumė, shumė, shumė, me mijra - mijra… fatėkeqėsisht , fletoret e mėdhaja ku i mbaja evidencat para lufte, m’i ka djegur lufta. Vetėm tani, pas luftės, janė mbi 4000 pacientė, qė i kam shėruar, e nga cilat sėmundje i shėroj, mund tė them, me disa fjalė, nga Gjelozia, Skleroza, nė pėrgjithėsi, nga sėmundjet shpirtėrore dhe psiqike, qė mjekėsia, pacientėt e tillė i shkatėrron me barna e medikamente dhe nuk ka sukses. Ka raste, kur vet doktorėt, nuk po ua pėrmdni emrat, i dėrgojnė tek unė, pikėrisht me emėr dhe mbiemėr dhe kėtu kanė pasur sukses. Nė pėrgjithsi dhe veēanti, mund tė themė se mė shumė se 90% tė rasteve i shėroj.

Dhe me pėrgjegjėsi e them se ka raste kur nuk i marr nė dorė, saktėsisht e di, se cilat raste nuk mund t’i shėroj dhe iu them. Janė disa sėmundje qė sherimin e kanė nė spital dhe ashtu i udhėzoj ata pacientė. Iu tregoj se nuk janė pėr mua, por janė pėr spital. Nuk jam matrapaz, qė i shfrytėzojnė njerėzit vetėm pėr t’ua marrė paratė, pa qenė i sigurt, nė shėrimin e rasteve ne fjalė.

 - Cili ka qenė rasti mė I komplikuar deri mė tani?

- Peqani: Uhaaaa! Ka pasur shumė, shumė, raste tė ndėrlikuara, por po e pėrmendi njė: - Ka qenė njė rast kur tek unė, nė ditėn e njė dasme, i kanė sjelluar kater nuse, tė gjitha tė veshura me veshje tradicianale. Tė katėrtat i kanė sjellur thuajse tė lidhura. Njėra qante, tejtra qeshte, tjetra fliste vetmevete, ndėrsa tjetra ishte plotėsisht e hutuar.

Nė Paraordinancėn time, kishte plot njerėz qė pisnin pėr tė hyrė brenda dhe kur me thirrėn, e i pashė nė ate gjendje iu dhashė pėrparsi, natyrisht!?

Ose besoni, ose jo Ato Nuse, nė derėn time kanė hyrė krjetėsisht tė ēmendura dhe pas gjysmė ore, nga dera ime kanė dalur normal.

Tė gjithė Ata, qė kanė qenė aty janė befasuar jashtėzakonisht shumė, pėr tė ka qenė e pabesueshme, por e vėrtet…

-Pra Nuset janė kthyer normalisht nė dasme dhe kanė vazhduar tė argėtohen gjatė ndejės sė tyre…

-         Ky ka qenė njė ndėr qindra e qindra raste shumė te ndėrlikuara… 

-         Si , a mund tė na tregoni, pak a shume, si e bėni kėtė …?

         - Peqani: Mė vjenė keq, por nuk mund tė flas, sepse jo ėshtė sekrete dhe absolutisht nuk mund tė flas pėr kėto fshehtėsi…

 -Por ju e keni lėne edhe trashėgim djalit – “ Burdushit”

 -Peqani: Po ia kam lenė trashėgim, qė nga mosha e re, kur ai ka qenė 3-4 vjeqar, kam bėrė ēmos qė t’ia lė trashėgim dhe ai ta mėsoj shumė mirė magjinė e Bardhė…

Gjithashtu edhe gruaja, ime, ajo mė ka ndihmuar shumė , sepse pėr djalin kanė qenė bukur trauma tė mėdha, por ia kemi arritur, sepse mė kėtė punė ndėrlidhėt ngusht edhe Dheu i Varreve, Pra janė disa sėmunjde, tė cilat  kanė lidhje mė Magjinė e Zezė, qė shėrohėn me Dheun e Varrezave dhe nė ketė e kemi bėre, djalit kur ishte I vogėl, ia fusnim nėn jastuk, dheun e varreve dhe besoni shpesh here, I shihnim ėndėrat e pėrbashketa…atehere fillova ta kuptoj, qė po ka sukses dhe djali, po e merr fuqinė…

Kjo ka zgjatur me vite te tėra… dhe sot, djali im, e  kryen ose sheron njerėz, nė qytetin e Prizrenit…Me njė sukses shumė tė madhe, lirisht mund tė themė se ėshtė me I fort  se unė nė kėtė punė, ngase unė kam filluar te mplakėm…(qeshet) 

-         A do tė thot kjo se, kur mėsuesi, e bėnė nxėnėsin mė tė mirė se vet ėshtė sukses i madh…?

 -         Peqani: Po ashtu ėshtė, kėtė ia kam aritur dhe ndihem shumė krenar mė kėtė, unė “Burdushin” : e kam djalė dhe absolutisht nuk kam nevoj tė gjelozoj…Zoti na ruajt!

 -         Tė kthehemi te ėndėrrat  e pėrbashkėta, tė njėkohėshme, me djalin “Burdushin”, kur ishte i vogėl… Njė Pskanalist i njohuri i shekullit tė kaluar, apo thėnė thjesht, psikanalisti mė I njohur I shekullit 20, Karl Gustav YAOUNG, Takimin valėve tė ėndrravė, tė njėkohėshme, e quan SINKROTICITET Dhe kjo ėshtė faza kur njeriu fillon t’I kontrolloj valėt e tij, apo fillon ta ndiejė nė mėnyrė tė vetėdijėshme fuqinė, apo kontrollin e valėve tė tij…ose kjo ėshtė vetėdijėsimi.

-         A keni udhėhequr ju atėherė me valėt nė raport me djalin, apo ka qenė ajo, qė ka ardhur…??

 -         Herė pas here e kam kontrolluar, derisa e kam kuptuar, qė djali, ka fuqi dhe atė po e zotron shumė mirė…

 Basriu, na rrėfen edhe pėr gruan e tij… Edhe Ajo shėron dhe merret me kėtė punė por, jo sikur Basriu, por Ajo, I shikon Gratė dhe shpeshė herė iu ndihmon, pėr tė gjetur fėmijė dhe nė 90% tė rasteve e dinė saktėsishit, se kush i ka fajet: Burri, apo Gruaja,  me fjalė tė tjera cili ėshtė steril…

Gruaja ime  ka suksese, tė medha, Mė falni se kėto lavdata I themė pa modesti dhe mė vjėn keq pėr kėtė, por mė njė anė ndihėm krnar, pėr ndihmėn qė ua bėjė popullatės unė dhe Gruaja ime… Dua tė themė, bėhuni tė bindur. Se cilin do pacient, qė e pyesni pėr mua, do tua thot kėto fjalė, apo do tė thotė fjalė, tė mira, pėr mua, natyriaht nė raport me sėmundjėn e tij, tė cilėn kemi arritur tė ia shėrojmė…

Kėtė e pohon edhe Gruaja e BAsriut, e cila gindet pėrsonalish aty, *me tė cilėn do tė bisedojmė nė njė kaptinė tė vaēant …

 Ėshtė interesantė, se sa Gra I ka pasur Basriu dhe si I kanė ikur ato, cka kanė menduar ato pėr BAsriun, se ėshtė LUGAT…!

 -         Sa Gra I keni pasur dhe sa femijė I keni?

 -Peqani: UHa… Kjo ėshtė e quditėshme dhe e jashtėzakonshme, nuk kam fjale se sit a pėrshkruaj,  Baba,kur mė martoi, pėr herė tė par, Gruaj e parė nė mėngjesė mė iku, sepse ishte frikėsuar shumė, sepse unė punoj Natėn, d,m,th, unė punoj me EGJENITĖ dhe ka dy lloje tė Egjenive, ka egjeni, tė kqi dhe te mirė, unė I largoj egjenit e kqij, apo nėpėr mes tyre I kuptoj fshtėsitė,m sepse nėpėr mes tė tyre kuptohėn fshetėsitė…dhe nep[ėr mess ė tyrėe sherohėn shumė sėmundje… Pra Gruaj e pare iku, ashtu ndoshi edhe me dy gratė tjera … Mua mė ikėn tri Gra, kishin thanė qė, nuk dojnė tė martohėn me njėri tė gjysme tė dekt, apo tė vdekur  dhe ikėn… deri Rashė nė jetė grua, e cila ėshtė e jashtezakonshme dhe mė ndihmon shumė dhe anasjelltas… edhe kjo ka fuqi por atė fuqi e kanalizon nė mėnyren e vete.. ( e shikon ) ketė e kasha pasur Fat dhe zoti deshti kėshtu, qė kjo tė bėhėt Gruaja ime… Dhe mė kėtė grua, Zoti mi fail 9 fėmijė.. tė gjithė tė shnoshė dhe secili nga ta e ka nė talent shumė tė veqant, ndėrsa punen time, siq thash mė heret e trashėgoi “BurdushI’ tė tejrt bėjnė punė tjera…

E shihni, ėshtė sikur qikė e re, sikur most a kishte lindur asnjė femi hahahaha! 

-Ēka janė Egjenitė?

 - Egjenitė janė Djajt ( dreqnit ) (kofshn larg) pra ka djajė tė mirė dhe djaė tė kqije, kėtė e themė kushtimisht…

 -Po cilave ditė punoni?

 -         Kjo punė ėshtė shumė e rėdė dhe kėrkon shumė endergji, besomni aq shumė tė lodhė, tė shkatėrron, dhe mė duhėt enėrgji e madhe, unė punoj dy ditė nė javė , tė martėn dhe tėpremtėn… ditėve tjera pushoj…

 -         Po a ndodhė, tė keni problem me largimin e Egjenive..

 - Po shpesh herė kam shumė problem, sepse natėn kur punoj me ta, - I shihni keto pasqyre, kėto mė ndihmojnė shumė pėr ti larguar… Ata shpesh herė nuk largohėn, dhe kam problem, me ta, por unė kam pėrvojė tė madhe dhe kur pėrdori medotat e sofistikuara dhe misterioze, Ata i largoj, por me lodhin dhe me djerėsitin…

Pėr ketė kjo punė ėshtė e rėndė dhe e mundimshme, e shumė nnjerėz, nese fillojne tė merrėn me ket punė ėshtė rrezikė, seps emund edhe te kalojnė nė anėn tejter,m apo tė cmendėn… pėr atė duhert pasur kujdes Sepse kjo fuqi, ėshtė e dhuruar nga Zoti pėr t’iu ndihmuar njerzėve…dhe pak njerėz nė botė e kanė…

SHumė njerėz e kanė parė me sy, se tek unė I kanė sjellur njerėz edhe tė lidhur, tė ēmendur totalisht dhe mė besoni, nga dera ime kanė dalur tė zgjidhur dhe tė qetė plotėsisht, pa iu dhenė asfar medikamenti mjeksorė, vetėm mė flakėn time magjike….

 Basri Peqani ka ndihmuar edhe nė forma tjera, Ai iu ka ndihmuar njerzėve edhe materialisht, shumė familjeve edhe gjatė kohės sė luftės, ai iu ka ndihmuar me gjera tė ndryshme ushqime, veshmbathje dhe gjera tė tjera…pėr kėtė ėshtėmodest dhe pak flet…Le tė mbetėt nė emer tė Allahut, Ai e dinė, sepse thonė njė fjalė njeriu kur jep sadake, me njerėn dore duhet te jep dhe tjetren ta fshė, qė most a shehė as dora, e leje mė dikush, ndonje pėrson, sepse nė atė rast e humb peshėn e vet…

 Fund i pjese se Parė.

 Nė pjesėn e dytė, gjera edhe mė interesante,  LE TĖ MBETĖT KURIOZITET PĖR JU LEXUES TĖ NDERUAR , ku do tė shpalosėn pėr herė tė pare nė mėnyrė EKSKLUZIVE : Pjesėt  e  zbulimeve tė punes MISTERIOZE,  tė  BASRI HOXHĖ PEQANIT.

 

PĖRSE NĖ KOSOVĖ PAS LUFTĖS KA KAQ SHUMĖ VETVRASJE DHE CILAT KATEGORI, TĖ KĖSAJ SĖMUNDJE SHĖROHĖN .

 

( kjo do tė jetė jashtėzakonisht me interes dhe interesante…!?)

 

Ndėrsa nė pjesėn e fundit,  TRASHĖGIMTARI, SIGURISHT PJESA MĖ INTERESANTE,  kėtu pėr ju tė nderuar lexes, na flet gruaja e Basriut, djali i tij “Burdushi”, se si ėshtė rritur, gjėra, qė,  janė  tė pabesueshme, porn ė tė realitet janė tė vėrtėta. Lexoni dhe binduni, pėr fhsehtėsitė e Magjisė sė BARDHĖ. SI shėrohėn sėmundjet shpirtėrore.

Se shpejti edhe pjesa e dyte.

 

BEKIM GRAIĒEVCI

© 2009 Kosova Marketing