Home Kontakto


 

 Kontakt Tel:
044/317-051
 
E-mail:
agroalbi54@hotmail.com

Bregdeti Shqiptar

 

 

LULISHTE     «  ALB-FLORA  »    Prizren

§        Rėndesia e bimeve zbukuruese

 

    Bimėt zbukuruese pėrfaqėsohen nga nje grup i madhe i bimeve tė formave drurore, shkurrore dhe barishtore, qė dedikohen  nė zbukurimin e mjediseve ku jeton dhe punon njeriu. Ato sherbejne nė  zbukurimi i parqeve, lulishteve, kopshteve private, hapesirave tė gjelberta nė qytete, zyrave , shtepive tė banimit, dyqaneve tė ndryshme, etj. Pėrmiresimi i mjedisit nepermjet gjelberimit eshte i rendesishem, pasi bimet e gjelberta realizojne pastrimin e ajrit, pengimin e pluhrave, zhurmave,  uljen e nivelit te Dioksidit te Karbonit ne atmosfere, pra krijojne nje mjedis cilesisht me tė mirė  pėr qytetarėt.

Dashuria e njeriut pėr bimet zbukuruese ėshtė teper e lashtė.  Gjate germimeve arkelogjike nė faqet e shpellave, ku kane banuar njerzit e lashte, jane gjetur gdhendje qė  paraqesin dege, gjethe ose lule tė bimeve qė  e kane terhequr vemendjen pėr bukurin  e tyre.

Shqipėtaret i kane dashur dhe e kane vleresuar bukurin e luleve. Duke e bazuar ne te dhenat arkeologjike nga disa qytete te vendit tone si dhe duke u mbeshtetur ne folklorin tone popullore, konkludojme qe shqiptaret e kane kultivuar lulen dhe kane krahasuar bukurine e vajzes shqiptare me lule te ndryshme, apo i kane kushtuar me qindra vargje kengesh atyre. Ne vendin tone, ka pasur nje tradite ne kultivimin e luleve ne disa qytete si psh: Prizreni ne rritjen e Zambakut,  ne Dardane ( Kamenice) ka nje tradite ne kultivimin e Trendafilit, Konifereve,   viteve te fundit eshte rritur prodhimtaria e luleve sezonale  si:  Petunia Hybrida, Tagetes sp. Viola sp.  Ageratum hostanianum, etj.

 

Por me zhvillimin e madh qe kane marre  fushat e  ndryshme te ndertimit (objekte te ndryshme social-kulturore, shtepi banimi etj), eshte rritur kerkesa per bime zbukuruese me cilesore dhe perdorimi i nje stili te gjelberimi modern ne pershtatje me arkitekturen dhe funksionin e ndertesave .

Ndėrrmarrja e gjelbėrimit   ,,ALB-FLORA,, - me nje staf udheheqes profesional ėshte e specilaizur

nė  projektimin e kopshtėve familjare, hapėsirave tė gjelberta nė qytete, parqeve publike,etj. Realizojm zbatimin e projekteve tė gjelberimit dhe mirėmbajtjen e tyre.

 

 

                Aktivitetet kryesore:

 

  • Projektimin e kopshtėve familjare, hapėsirave tė gjelberta nė qytete, lulishteve, parqeve publike,etj.

  • Zbatimin e projekteve tė gjelberimit dhe mirėmbajtjen e tyre

  • Kultivimin e specieve zbukuruese nje dhe shumevjeqare, koniferve, etj.

  • Paisje me lule per shtepi, zyre, restaurante, etj

  • Literature per lulet ne gjuhen shqipe (  Kultivimi i Luleve dhe Trendafili )

  • Keshillime dhe trajnime ne fushen e hortikultures.

 

Tė gjitha programet udheheqen nga  specialisti i lultaris dhe gjelberimeve  Mr.sc. Nexhat Balaj.

Ndėrrmarrja  gjendet  nė rrugen  De Rada, afėr qendres tregtare  ,,Ben-Af,,  nė Prizren.

Mr. sc. Nexhat Balaj                                                          

Specialist i lultaris dhe gjelbėrimeve

 


 

© 2009 Kosova Marketing